«Стійкі» тренди в моді – повага до себе та планети: про що говорили на SWAP-PARTY

Філософія модної індустрії швидко змінюється. У тренді сьогодні бодіпозитив, етична праця, стійке виробництво. Як не стати заручником власного гардеробу та модних течій розбиралися зі стилістами та блогерами на SWAP-PARTY від проекту C-Element.

КАРА ҐРІН
стилістка, іміджмейкер

Зараз важливо говорити не тільки про етичну моду, але й про етичне життя. Тому що це – вибір. Це не просто щось, що нав’язане маркетологами. Етичне життя – це критичне мислення, постійні питання брендам та самостійний пошук відповідей на них.

Швидка мода вимагає виготовляти більше і більше речей. Раніше було 2 сезони на рік. Зараз їх набагато більше – від круїзних, новорічних колекцій до капсульних на всі випадки життя. Маркетинг провокує нас купувати більше й більше, не задумуючись про наслідки. Зокрема, те, що це закінчує сміття на сміттєзвалищі.

Швидка мода – крім сміття, яке ми продукуємо, це ще й рабська праця. Від напівлегальних турецьких, індійських, китайських фабрик, де жінки отримують по $38 на місяць, до нелегальної рабської праці людей, в яких просто відібрали паспорти.

Часто, коли ми міряємо якусь річ у магазині, вона в плечах вузька, в талії широка, а донизу взагалі не сідає. Чому так? Тому що лекала для кожної людини мають бути різними. У нас у всіх індивідуальна, ексклюзивна фігура, але швидка мода на це не зважає. Потрібно продати всім. Тому ми беремо якийсь оверсайз і кажемо, що це модно. Він нічого не підкреслює, зате підходить усім, на всіх сяде однаково.

Також навмисно виробляються речі з матеріалів, які не є зносостійкими. Вони швидко старіють, рвуться, псуються і швидше йдуть на смітник. А ви – в магазин за новою річчю.

На початку ХХ століття перші панчохи практично не мали зносу. Вони були такими міцними, що інколи їх використовували як троси для перетягування автомобілів. Але продавці швидко зрозуміли: одна дівчина купить одну таку пару і все – носитиме її все життя. А грошей хочеться більше, продажів потрібно більше. Тому почали виготовляти все в такий спосіб, аби речі були ламкими, вразливими – відтак, щоб у них завжди була потреба.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЩО ТАКЕ SWAP-PARTY ТА ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО ДЛЯ ПЛАНЕТИ?

Однак, є бренди, які порушують усталені норми й потроху вносять стійкість у наше життя та модну індустрію. З іноземних відома дизайнерка – це Стелла Маккартні. З українських брендів, співпрацею з яким я дуже пишаюся, – це DevoHome. Вони роблять вироби з коноплі. При чому не лише тканину, але й хутро! У результаті – не страждають ні тварини, ні екологія, зате виграють усі.

Що ми всі можемо зробити, щоб додати suistainable в наше життя?

  1. Відмовлятися (перед купівлею запитувати себе: ця річ нам точно потрібна чи це емоційний жест?)
  2. Зменшувати (кількість води, що йде на виготовлення бавовняної речі чи пари джинсів; кількість води, що йде на прання однієї речі – краще випрати кілька футболок разом, ніж кожну окремо; та й взагалі зменшувати кількість футболок у нашій шафі; вуглецевий слід в атмосфері – і сходити в магазин пішки – це зменшить вуглецевий слід конкретного светра чи пари штанів)
  3. Ще раз використати (не викидати сукню з плямою, а віддати на переробку – з неї ще може вийти фартух, футболка, майка чи щось інше; передарувати; продати; віднести на SWAP).

Ці всі кроки свідчать не лише про економність, але про повагу до нашої планети та тих ресурсів, що були витрачені на виготовлення того чи іншого продукту.

СВІТЛАНА ТАРАБАНОВА
стилістка

У моєму дитинстві теж було багато апсайклінгу. Я була з радянської родини, тому деякі речі доношувала після свого брата – бабуся мені перешивала то светр, то сорочку, то сукню. Після неї лишилося багато красивих ґудзиків, бусинок, всіляких красивих речей, з яких я зараз і створюю аксесуари. І це просто неймовірно давати друге життя справді вінтажним речам.

Почну трішки з історії. Багато аксесуарів, які наразі вважаються винятково жіночими, насправді раніше були чоловічими. Так, сумку-кисет (яка зав’язується на шнурок) раніше здебільшого носили чоловіки. Вона була маленькою й непомітною, тому там зручно було зберігати гроші або переносити тютюн. Сьогодні ж дизайнери зробили її більшою в розмірах – і вона вже стала елементом жіночого гардеробу. Теж із сережками. Колись їх носили спочатку раби, потім пірати, роми, навіть українські козаки. При чому інколи було по сережці у двох вухах.

Це все до того, що мода, традиції, цінності постійно змінюються. Тому не викидайте бабусині буси – за кілька років вони стануть дорогим вінтажем, а ваша біжутерія знову буде в тренді тільки під іншим соусом.

Аксесуари можуть «врятувати» чимало образів. По-перше, варто розуміти, що частина з них – це ще й функціонал (капелюх, панама, годинник на руці тощо). Тому зовсім без аксесуарів обійтися не вийде. По-друге, вони здатні прикрасити, виділити та привернути увагу саме туди, куди МИ хочемо її спрямувати.

Тож одне з найголовніших правил під час купівлі аксесуарів – визначити, для чого ця річ – вона виконує конкретну функцію (захищає голову від сонця, шию від вітру) чи допомагає нам виділитися? Від цього залежить вибір матеріалу, з якого вона виготовлена. Адже зимовий шарф має бути шерстяним, в’язаним, а не легким і прозорим. Панама повинна «дихати», щоб не спровокувати сонячний чи тепловий удар. Однак, якщо ми аксесуарами хочемо щось підкреслити, то тоді маємо звертати увагу на виразність, а не лише на функціонал.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «МОДА НЕ МОЖЕ ІГНОРУВАТИ КУРС НА SUSTAINABLE» — ЯНА ЧЕРВІНСЬКА ПРО HELSINKI FASHION WEEK ТА ВЛАСНІ ЕКОПРОЄКТИ

Цього літа, наприклад, одним з трендів знову стало поєднання кількох ланцюжків. Вони не великого розміру, тоненькі, але їх може бути кілька. Якщо на мені зараз один ланцюжок, то він уже масивніший.

Також серед трендів – асиметрія. Може бути одна сережка, але масивна. А може бути дві сережки, але різного розміру.

Пластикові елементи. Цього сезону весна-літо в тренді були прозорі пластикові сумки, взуття, плащі. Не оминула доля й аксесуари. При чому вони зовсім не виглядають дешево чи по-дитячому. До того ж, багато з них роблять з пластику, який можна повторно використовувати.

Ремені поверх одягу. Ним можна вдало коригувати та підкреслювати особливості вашої фігури. Якщо потрібно виділити талію – дуже хороший варіант.

Якщо ж потрібно піти на ділову зустріч, особливо в «чоловічу» компанію, доцільно використати предмети чоловічого гардеробу. Запонки, зажими для краватки, ті ж хустинки, але чоловічі. Це розбавляє жіночу емоційність і місцями може допомогти бути на одному рівні.

При виборі аксесуарів варто також дивитися не лише на їхню форму, але й на форму власного обличчя. Якщо у вас гострі геометричні риси, вам теж підійде геометрія. Кулони, довгі, ромбовидні, трикутні сережки. Якщо риси обличчя дещо кругліші – обирайте й округліші аксесуари. Зараз розкрию секрет: навіть взуття варто підбирати за формою обличчя. Раніше я думала, «чому мені не пасують туфлі з гострими носами?» Коли стала стилісткою, зрозуміла відповідь.

Найголовніше: будьте впевненими в собі та слухайте свою інтуїцію. Навіть, якщо ви чогось не можете пояснити, але розумієте, що це «працює», одягайте.

АННА ГОНЧАРОВА
екоблогерка

Дотримуватися стійкості мені вже кілька років допомагає мінімалізм. Одразу наголошую: це не всім може підійти. Однак, те, що може пригодитися багатьом, то це деякі раціональні принципи. Вони спрощують життя, економлять кошти та зменшують навантаження на довкілля.

  1. Раціональне зберігання
  2. Активне користування
  3. Шопінг за потребою, а не за емоціями

Раціональне зберігання насправді має набагато більше значення, ніж просто правильно складені речі. І зараз поясню чому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “СПОЧАТКУ ДО МЕНЕ ПРИНЮХУВАЛИСЯ”: МІНІМАЛІСТКА ПРО ГАРДЕРОБ З 30 РЕЧЕЙ

При правильному зберіганні всі речі в нас розташовані у видимих зонах. Тобто, відкриваючи шафу чи шухляду, ми можемо побачити й оцінити майже весь гардероб. Для цього потрібні а) прозорі лоточки (або текстильні шухлядки, які легко витягнути й поставити назад) б) правильно розкладені речі. Останнє означає, що 95% всього одягу варто зберігати у вигляді скручених валиків. Це двічі, а інколи втричі, зменшує площу, відведену під гардероб.

До того ж, одяг у валиках менше псується. Коли на якусь річ довго тисне гора іншого одягу (бо вона з місяць лежить і чекає свого зіркового часу), на ній можуть сформуватися складки, які важко потім прасувати, з часом може псуватися тканина. Цього не видно за кілька днів. Але таке тривале зберігання зношує той чи інший гольф, светр, спідницю.

Коли ж ми розставляємо речі, скручені у валик, то одразу розуміємо, що і з чим хочемо одягнути, зміксувати. У нас зникає поняття «мені не вистачає ще однієї футболки», бо ось же вони – всі складені й розставлені. Як мінімум, це економить час на збори, як максимум – покращує ваш бюджет. Погодьтеся, часто у всіх траплялося, що ви купували якусь кофтинку чи сорочку, вона потрапляла кудись усередину шафи й ви про неї забували. А згадували вже тоді, коли купили нову, майже ідентичну «загубленій». Тому правильне зберігання допомагає нам не лише економити, але й не купувати зайвого.

Фото: Люба Голубятнікова (Lyuba Holubiatnikova)

C-Element Written by:

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *