Що таке swap-party та чому це важливо для планети?

8 грудня в Одесі відбудеться екодень від громадської ініціативи Pererabotka. У програмі: воркшопи з пошиття текстильних торбинок для закупів, ярмарок, лекції та swap-вечірка. Із засновницею Pererabotka, Олесею Паскаренко, розбиралися, що таке swap-івенти, чому це актуально сьогодні та чи готові українці до подібних форматів?

ЩО ТАКЕ SWAP?

Обмін одягом або SWAP – це можливість без витрат оновити гардероб, позбавитися від старих (але хороших) речей швидко та легко знайти потрібне. Але головне завдання – це підтримати slow fashion (повільну або етичну моду). За статистикою WWF, кожен українець щороку виробляє 200-300 кг сміття, 95% якого потрапляє на сміттєзвалище. Сюди входять і речі з текстилю, на виробництво яких витрачаються водні, організаційні та людські ресурси. Тож просто так викидати практично неношені речі – неповага, передусім, до нашої планети.

Уперше такий формат започаткувала Сюзанна Агасі в Сан-Франциско (штат Каліфорнія) в 1994-му. Сьогодні для обміну речами створюються цілі сайти, пабліки та вечірки. Останні можуть бути як сімейного типу, так і мати масштабніший характер. Своп-івенти можуть проводитися у готелях, салонах краси, ресторанах або власних квартирах організаторів; за чашкою чаю або з келихом шампанського. При цьому обмінюватися можна не лише одягом – книгами, взуттям, предметами інтер’єру тощо.

ЧИМ SWAP ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД РОЗПРОДАЖІВ?

 1. Тим що, як правило, свопи з одягом безкоштовні. Або мають мінімальну вартість – за роботу чи на підтримку волонтерів. Наприклад, та ж Сюзанна Агасі бере $20-30 за вхід. Називає це «модним стимулом».
 2. Це гарантовано хороші, чисті речі від таких же ентузіастів, як і ви!
 3. Одяг, який лишається після своп-вечірок, організатори завжди віддають на текстильну переробку або благодійність. Це – головна умова. Тому вони мають передбачити завчасно, що буде з речами, які ніхто не купить.

Ну і звичайно, своп – це завжди особлива атмосфера, сповнена тепла і розуміння!

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ПРОВЕСТИ SWAP В ОДЕСІ?

Ідею позичила закордоном. Надихнулася, відчула і сама попрацювала волонтером під час своп-розпродажів. Скажу відразу: спочатку дуже дивно бачити, як твою колись улюблену, утім уже непотрібну сорочку, хтось приміряє. Але! Потім ніби щось перемикається – і ти бачиш, як людина радіє від вдалої знахідки. Тоді розумієш, що ця сорочка знову оживе у когось в гардеробі. Це приносить задоволення більше, ніж будь-яка «шопінг терапія».

У ЯКОМУ ФОРМАТІ ПРОЙДЕ SWAP 8 ГРУДНЯ?

У нас буде стандартна і перевірена схема: кожен охочий може принести свої чисті та в хорошому стані речі. За них отримає жетончики: 1 річ=1 жетон. Максимальна кількість жетонів – 10. Далі – заходите у своп-зону і вибираєте речі, розміщені на вішалках. Ваші речі так само туди потрапляють.

Важливий момент: якщо у вас 10 жетонів – не обов’язково брати всі 10 речей. Можна обрати 8, 9 чи взагалі 5 предметів гардеробу, але ті, які вам точно знадобляться. Інакше непотрібні речі знову потраплять або на своп, або на сміттєзвалище. Жетони, що лишилися, можна використовувати на наступних заходах від нашої ініціативи Pererabotka.

Заходити до своп-зони можна скільки завгодно разів протягом усього дня (8 грудня). Адже речі там будуть змінюватися відповідно до кількості людей. На наш Своп можете приносити так само взуття і прикраси.

ЧИ ГОТОВІ ОДЕСИТИ ДО SWAP?

Більш ніж готові! Свопи в різних містах уже успішно проходили, але не було масштабу. З тих пір, як ми почали робити Pererabotkу, я просто шокована, скільком людям це цікаво, як багато охочих готові до змін і наскільки це актуально!

C-Element Written by:

One Comment

 1. Очень радуюсь,что узнала о вашем мероприятии.
  Очень хочу участвовать.
  Я с Херсона , 23 ноября открыла свою эко- Студию, дизайна и декора.
  ,,Новая жизнь старых вещей,,
  Мечтала такое мероприятие сделать у себя в Херсоне.
  Точь в точь, как вы описываете и тут узнаю о Вас.
  И понимаю , что без Божьего благословения тут не обошлось.
  Желаю Вам успехов, развития и вдохновения!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *