Сфотографувати номер авто й відправити мамі: чи можливий самозахист на зйомках

У жовтні 2017-го компанія Condé Nast, що володіє журналами Vogue, Vanity Fair, GQ і Glamour, розірвала контракт зі скандальним фотографом Террі Річардсоном. Крім того, що чи не кожна його рекламна кампанія призводила до скандалу, з 1990-х фотографа регулярно звинувачують у харазменті, фізичному й психологічному насиллі та знущанні з моделей, які відмовлялися брати участь у його «зйомках». Після скандалу з продюсером Гарві Вайнштейном та всесвітнього флешмобу #metoo моделі з різних континентів теж почали розповідати про масові домагання, флірт і погрози під час зйомок.

Як убезпечити себе під час фото/відео зйомок та коли зрозуміти, що «щось пішло не так», пояснює Антон Фарб, президент Федерації Крав-мага Україна та експерт з питань особистої безпеки з 15-річним досвідом.

Ми якось проводили семінар в одному з київських приміщень на Шулявці, а біля нас проходив кастинг моделей. Туди так багато йшло дівчат, що місцями ми жартували: це схоже на зомбі апокаліпсис. Розумію: в модельному бізнесі величезна конкуренція. Утім варто засвоїти одну установку: жоден успіх, жодні гроші чи зйомка не варті будь-якого насилля.

Щоб хоч якось себе убезпечити, варто добре вивчити контрагентів, тобто людей, які шукають зйомки, замовлення, локації. Це можуть бути модельне агентство, менеджер, адміністратор. Не просто працювати з ними, бо вони вас найняли – ви їх теж вибираєте. На моделей великий попит. Був, є і буде завжди. Тому сказати «ні» якомусь менеджеру чи агентству, якщо вони чимось не влаштовують, – це нормально. «Ні» взагалі говорити дуже корисно.

Перед початком зйомок варто обов’язково ознайомитися з локацією. Не їхати туди, але подивитися адресу. Пробити в інтернеті, кого вже там знімали, хто там працював. Якщо це закинуте приміщення, пляж, ліс, це зробити складніше, але все одно можливо – зараз технології дозволяють усе. Крім сексуальних домагань на незнайомих вам локаціях можуть бути павуки, пацюки, таргани, небезпечні рослини – і часто незрозуміло, що з цього страшніше. Тому базове розуміння місця зйомки дуже важливе. Тож якщо ви їдете в ліс, візьміть засіб від комарів. І, повірте, це – не жарт.

Не має виникати ситуації: а давайте поїдемо на іншу локацію – там буде краще. Тут треба вміти казати «Стоп». Бо кадри можуть бути і красивими на старому заводі, але ще там може обвалитися дах чи підлога.

Якщо це виїзна зйомка – в іншому місті чи країні – тут уже буде складно піти чи поїхати. Але тоді варто все одно запастися контактами місцевих служб таксі, аварійних служб. Поставити на швидкий набір поліцію й швидку – це зайвим не буде. Також завжди мати в телефоні контакти посольства/консульства.

У нас був майстер-клас, на який ми запрошували працівника Генпрокуратури України. За його словами, обсяги торгівлі людьми в світі обігнали продажі зброї. Це – масштабний бізнес, в який насправді дуже легко потрапити. Узагалі жертви завжди думають «зі мною такого не трапиться». Але ви не можете цього гарантувати. Ніхто вам цього не може гарантувати.

Перед від’їздом на зйомку сфотографувати машину, в якій ви їхатимете, й відправити її або мамі, або своїм знайомим, або викласти в соцмережі. На місці також можете зробити селфі чи відео й розказати: «Ми тут зараз таке-то знімаємо». Якщо правила забороняють розголошувати ідею та будь-які матеріали зі зйомок, просто відправити матеріал комусь знайомому. Ваші знайомі повинні знати, звідки починати пошуки, коли раптом щось піде не так.

Перед зйомкою завжди проговорювати ЩО, ДЛЯ ЧОГО та в ЯКИЙ СПОСІБ буде зніматися.

Це не має бути за задумом фуд-відео, яке по факту вийшло легким порно. Як тільки щось відходить від проговореного плану, ви маєте всі права залишити місце зйомки.

Ще краще, звісно, щоб це прописувалося. Узагалі багато продакшнів уже давно працюють тільки з договорами, бо це нормально. На зйомках має бути чіткий таймінг. Знімаємо з і до. Коли постає питання про «затриматися ще на 2 годинки» – це вже неправильно. І ви можете це проговорити до зйомки, а не сперечатися вже в процесі.

Важливий нюанс: якщо ви кудись їдете в принципі – завжди кажіть, коли й о котрій плануєте повернутися. Або коли вас починати шукати. Хтось має бути в курсі, що ви поїхали на таку-то зйомку, телефон ваш такий-то, а телефон організатора такий-то.

На зйомку варто брати з собою готівку, паспорт (можна просто копію), два телефони (обидва гарно заряджені, один з них може бути кнопковий або взагалі Nokia 1100), побутову аптечку. Готівка потрібна, щоб можна було за потреби швидко поїхати на таксі. Аптечка може вміщатися в кишеню сумочки, але там має бути хоча б пластир, бинт, якісь базові таблетки від болю. Ви банально можете впасти й вам потрібно знезаразити рану, щоб ніякої інфекції не було. А це не завжди є в адміністраторів. У модельному бізнесі часто про таке не думають. Підхопили якусь хворобу – це ваші проблеми. Тому беріть відповідальність на себе.

Також можна взяти мінімальні засоби самооборони: ліхтарик, газовий балончик, свисток. Але цим потрібно вміти користуватися. Якщо ви ніколи не розпиляли балончик, він вас не врятує.

Якщо ви приїхали на зйомку і вам щось не подобається (неадекватний фотограф, локація налякала, адміністратор неправильно себе веде) – їдьте назад. Не варта слава вашого життя й здоров’я. У 17 років може здатися, що відмова агентства, «кинув хлопець», не взяли в університет – це кінець світу. Але штука в тому, що ні. Тому їдьте додому.

Момент, коли щось іде не так – це коли у ваш особистий простір починають «влазити». Фотограф чи стиліст забагато вас торкається – і вам некомфортно, вас гладять, до вас виявляють надмірну увагу. Усе, що видається нелогічним і вас насторожує може бути потенційно небезпечним. Говоріть про це. Вербально. Це нормально сказати: «Відійдіть, мені некомфортно». На наших семінарах, коли ми обговорюємо побачення, то я завжди наголошую: партнер завжди повинен розуміти «ні». Не має бути вмовлянь долити ще вина чи прогулятися пляжем, який не освітлюється. Це – вже загроза життю. Так само й тут.

Моделі, які піддавалися насиллю, кажуть, що було складно сказати «ні». Тому що це була впливова людина, часто фізично сильніша, багатша. Так, це складно, але можливо.

Ще такий момент: треба стати дорослим для самого себе. Ніхто за вас не візьме відповідальність. Ніхто вам не скаже: ось тут ще рано панікувати, а тут уже можна. Бо ніхто не проживе замість вас ваше життя. А його не варто розмінювати на зневагу, приниження й насилля. Навіть за хороші гроші.

Більше про безпеку на зйомках і вцілому в модельному бізнесі дізнаєтеся під час лекції 31 жовтня “Безпека на фото/відео зйомках”. Реєстрація тут: http://bit.ly/35GWGku

C-Element Written by:

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *